De Verboden Atlas

De verboden atlasIsaac en Hattie zijn in Parijs, waar ze bedankt worden voor hun heldendaden. Net als Isaac wil gaan speechen, wordt er een schot gelost. Ze zien nog hoe een jongen wegvlucht, maar voordat ze bij hem kunnen komen, is hij in het niets verdwenen.

De politie ontdekt dat er een beroemde kaart is gestolen, die zou leiden naar verloren schatten. Isaac en Hattie gaan op onderzoek uit en worden meegetrokken in een ondergrondse wereld. Een wereld met vergeten plekken, een vermiste zus en een kaart vol geheimen…

Vertaald door Merel Leene.

Tweede deel van de trilogie De avonturen van Isaac Turner. De boeken zijn los van elkaar te lezen.

Recensie

Dit avontuur in de catacomben van Parijs is nóg spannender dan voorganger Het uurwerkmysterie, en zit wel echt bijzonder ingenieus in elkaar! De vindingrijke, stoere kinderen voelen een continue dreiging van een gevaarlijke achtervolger en er moeten flink wat raadsels worden opgelost en codes worden ontcijferd. Zelfs de lezer vindt allerlei geheimzinnige symbolen en dikgedrukte, onderstreepte letters in dit boek, waarmee je zelf dus ook kunt puzzelen. Wat een ontzettend stoer boek!

‘Ben je gek geworden?’ zei Isaac. ‘Misschien is hij wel een moordenaar!’
‘Hij heeft geen wapen.’
‘Nou en! Je kunt hem in je eentje toch niet tegenhouden!’ protesteerde Isaac.
Hattie draaide zich naar hem om. ‘Nee,’ zei ze scherp. ‘In mijn eentje niet.’ En ze sprong op het dak van de zuilengalerij om de jongen te achtervolgen.
(blz. 27/28)

De verboden atlas

©2025 Condor, illustratie van David Dean uit De Verboden Atlas

Hattie en Isaac worden net bedankt voor hun heldendaden uit deel 1 als er iemand wordt neergeschoten. Dat is het begin van vele zenuwslopende achtervolgingen en een raadselachtige zoektocht in de ondergrondse wereld van Parijs. Die zoektocht heeft te maken met een (schat)kaart van de catacomben van Parijs, die ‘de Verboden Atlas’ wordt genoemd. En hoewel deze kaart bedacht is door de schrijver, komt het allemaal ontzettend geloofwaardig over, door de vele ‘fantastische geheimen’ die hij in dit verhaal heeft verwerkt toen hij onderzoek deed naar de cartografie en geografie van Parijs. In het nawoord kun je precies lezen hoe dit zit!

Isaac vindt het vreemd, eng, leuk om zonder ouders in deze stad rond te zwerven. Hattie is het gewend, zij moet zich vaak zonder haar ouders zien te redden. Bovendien spreekt ze Frans, doordat ze op een Zwitserse kostschool zit. Heerlijk om je te kunnen verplaatsen in deze twee kinderen. Hoe spannend en leuk moet het zijn om alleen door zo’n grote stad te zwerven?! Als je Parijs kent, zit dit boek ook vol herkenbare punten. En als je Parijs niet kent, kun je dus de stad hierdoor heel goed leren kennen. Bovendien kun je op de kaart voor in het boek je precies opzoeken waar elk arrondissement zich bevindt. Ook kom je regelmatig allerlei Franse woorden en zinnetjes tegen, die overigens niet altijd worden vertaald.

De Verboden Atlas

©2025 Condor, illustratie van David Dean uit De Verboden Atlas

Het verhaal  heeft enorm veel vaart, en wisselt regelmatig van vertelperspectief. Zo lees je ook het verhaal van Leon, de jongen die geschoten heeft. Dat maakt het boek extra interessant, want je weet als lezer dus meer dan Hattie en Isaac. Opvallend is verder dat dit boek een andere illustrator heeft dan het eerste deel. David Dean heeft de hoofdpersonen een eigen gezicht gegeven (Hattie is nu overduidelijk een zwart meisje – dat was in het eerste deel niet zo) en maakt gebruik van originele, filmische perspectieven, die het boek extra spannend maken! Zorg dat je dit boek leest als je van spannende verhalen vol raadsels, achtervolgingen en plotwendingen houdt!

Tips voor boekpromotie

Op de achterkant van het boek staat dat Isaac en Hattie ‘worden meegetrokken in een ondergrondse wereld’. Daar sluit onderstaand fragment goed bij aan! Lees dus eerst de achterkant voor en laat ook zeker even de illustratie zien. Lees dan het volgende fragment voor:

In de tunnel (…) dieper de mijnen in. (blz. 155 t/m 158)

Vertel kinderen dat ze ook zelf kunnen puzzelen met dit boek! Op het achterste schutblad staat een opdracht.

Meer lestips

Uitgeverij Condor heeft een boekbesprekingspakket gemaakt bij dit boek, waarmee kinderen hun boekbespreking kunnen voorbereiden. Natuurlijk kun je het zelf ook gebruiken om je boekpromotie te verdiepen!

Cartografie

‘Op een kaart kun je niet elk detail laten zien, want dan zou het onmogelijk ingewikkeld worden. En dus is elke kaart keuze, en andere manier om de wereld te zien.’ (blz. 72)

Dit boek laat ontzettend goed zien, hoe interessant kaarten kunnen zijn: een kaart is in sommige gevallen meer dan een weergave van de werkelijkheid. Sam Sedgman deed hier veel onderzoek naar en kwam o.a. op het spoor van trap streets ofwel ‘fopstraten:

‘Op een kaart kunnen allerlei verzinsels staan. (…) Dat geldt voor de meeste kaarten.’ (blz. 73).

Er volgt een uitleg waarom cartografische stiekem foutjes in hun plattegronden stoppen! Op blz. 297 lees je zelfs dat er in Engeland zelfs een complete plaats is bedacht! 

Parijs

Dit boek is geweldig om te lezen als kinderen net in Parijs zijn geweest, of binnenkort naar Parijs gaan.
In het verhaal wordt mooi beschreven waarom Parijs zo bijzonder is:

Bijna elk gebouw dat je ziet is precies zeven verdiepingen hoog. Elk balkon zit dat precies dezelfde hoogte. De gebouwen zijn gemaakt van dezelfde steen, gewonnen uit de groeven onder de stad zelf. (blz. 138)

Maar behalve dat rennen de kinderen de hele stad door: er worden zoveel locaties in het boek genoemd, dat je de achtervolgingen en speurtochten in dit verhaal zo kunt ‘nalopen’.

Misschien dat de kinderen ook wel een bezoekje brengen aan de catacomben (maar dan niet illegaal, zoals Hattie en Isaac, want dat is levensgevaarlijk! – overigens krijg je spontaan claustrofobie van dit verhaal, dus dat houdt de lezers hopelijk wel tegen). Zelfs het legale deel, vol botten en schedels, is al behoorlijk eng. Niet voor niets mogen kinderen onder de 14 niet zonder begeleiding naar beneden…


Lees ook:

Het uurwerkmysterie


Condor, 2025

De verboden atlas


Genre: Detective
Series: De avonturen van Isaac Turner | Onderwerpen: 2025, Achtervolgingen, Cartografie, Catacomben, Criminelen, Frankrijk, Geheimen, Kaarten, Parijs, Raadsels, Serie, Tip van Emma, Tip van Sem, Tip van Tess, Trilogie
Geïllustreerd door David Dean

Leave a Reply